03.06. Liturgija u hramu Svetog Aleksandra Nevskog – Na dan Svetog Cara Konstantina i Carice Jelene, prisustovali smo Svetoj Liturgiji, na kojoj su se mnogi od nas pričestitli Svetim Hristovim Tajnama. Pre početka Liturgije, svi smo uzeli blagoslov od starca Rafaila Karelina. Nakon Liturgije, u gradu Tbilisiju smo posetili novi hram Svete Trojice na gruzijskom – Sameba. U tom hramu smo osetili blagodat Božiju, kroz blagouhanije nekoliko ikona. Videli smo i ikonu Svete Trojice koju je sam Patrijarh Ilija II naslikao. Od hrama smo se pešice spustili do mosta mučenika iznad kojeg smo videli crkvu mučenika Šušanka (Suzana). U popodnevnim satima smo krenuli u stari grad, bivšu prestolnica stare Gruzije pod nazivom Mcheta, a koja je najposećenije sveto mesto u Gruziji, jer se tamo u manastiru Svetichoveli nalazi najvažnija svetinja Pravoslavne Gruzije. Ovde se nalaze: Hiton Gospodnji, plašt Svetog Ilije, stopalo Svetog Andrije Prvoznvanog, kao i Živi Stub vere koji predstavlja Slavu Svete Katoličanske Gruzijske Crkve. Ranije se tu nalazio i krst u kojem je bio klin sa kojim je bio proboden Hristos, a sada se taj krst nalazi u Tbilisiju. Istorija svetog Hitona Gospodnjeg počinje u vreme Svete Sidonije. Naime, njen brat je kao trgovac, jevrejin iz Gruzije koji se u vreme raspeća Hristovog zatekao u Jerusalimu odkupio Hristov hiton od rimskog vojnika koji je kockom isti dobio. Poneo ga je sa sobom u Gruziju i predao ga svojoj sestri Sidoniji. Čim ga je Sidonija primila u ruke, ona je odmah umrla, ali od nje nisu mogli da rastave hiton pa su je zajedno sa njim sahranili. Nakon nekog vremena iz groba iznikao je Kedar koji se ispostavio kao blagodatan i isceljujući pored kojeg su mnogi ljudi primali iscenjelja. Sveta Nina je želela da se od tog kedra napravi 8 stupova koji će nositi crkvu koju je želela da sagradi. Sedam stupova su istesani od tog Kedra ali osmi stub koji je trebao da čini glavni potporni stub je lebdeo u vazduhu, pa se Sveta Nina dugo molila za uspešan završetak izgradnje hrama. Po njenim molitvama, stub se smestio na svoje mesto kao glavni držeći stup crkve. Sama crkva je sagrađena oko groba Svete Sidonije, a tačno na njenom grobu je sagrađena i njena kapela, nalik na stub. Tu poklonici dolaze da celivaju Hiton. Tu se nalazi i kamen koji na sebi ima pore u obliku Hitona Gospodnjeg. Mi smo prišli da celivamo stub i u tom momentu je počela podloga stuba da mirotoči što je bilo za nas mnogo potresno, ali i blagodatno iskustvo. Tu smo pročitali molitvu i poklonili se ostalim svetinjama. Nakon posete Mcheti, krenuli smo za grad Gori, kao najseverniju tačku putovanja po Gruziji. Posetili smo Atenski Sion koji je muški manastir iz 6. veka.
04.06 Povratak za Tursku, Gruzijsko-Turska granica – Rano ujutro stižemo na granicu sa Turskom. Turci sve autobuse zadržavaju na granici satima, a nas izbacuju da peške pređemo granicu. Nakon nekoliko sati kada smo videli da nepopuštaju mi smo iznajmljenim autobusom krenuli za Trapezunt. Stižemo tamo umorni i iscrpljeni. Taj dan koristimo za posetu i obilazak grada, plaže i praktično jedine znamenitosti toga grada, a to je „Mala Aja Sofija". Koja je sagrađena za vreme Cara Manojla I, sredinom 13. veka. Nakon celopopodnevnog i vecernjeg odmora u Trapezuntu (Trabzon) i prospavene noći u ovom gradu, sledećeg jutra krećemo za Carigrad.
05. 06. Putovanje za Carigrad – Nakon celodnevnih 17 sati vožnje, i predjenih 1200 km, stigli smo u Carigrad. Najteži deo puta je bio sam ulazak u Carigrad, kojemu je prilaz centru grada i našem hotelu dug 70 km. Sledećeg dana krećemo iz hotela. Započinjemo dan odlaskom u muzej Karye. To je muzej koji predstavlja hram i koji se nekada zvalo „Crkva u polju", jer se nalazila van granica Teodosijevih zidina. Kasnije je bila pretvorena u džamiju, a danas se zove muzej „Karye". Zadivljeni smo bili freskama u mozaiku koje se nalaze tamo. Neki članovi grupe su oduševljeno hteli da se pomole na ovom svetom mestu, ali su ih čuvari muzeja upozorili da se ne mole glasno, već tiho i u sebi. Obišli smo i Teodosijeve zidine. Spustili smo se prema Jedrenskoj tvrđavi. Nakon toga odlazimo u Vlahernsku crkvu koja pripada Grčkoj Pravoslavnoj Crkvi.