Postoje dve priče o istoriji Svetog Georgija: Priča kaže da je Sveti Georgije jahao u današnjoj Libiji da oslobodi grad od zmaja, ali to je priča koja datira nekoliko vekova posle njegove smrti. Ikone Svetog Georgija i zmaja postoje od 9. veka – 500 godina nakon njegove smrti. Prvobitno su to mogli jednostavno biti prikazi bitke između dobra i zla. Ali priča je razvijena i popularizirana u srednjem veku.
Svetog Georgija je 494. godine kanonizirao papa Gelazije, koji je tvrdio da je on jedan od onih 'čija su imena pravedno poštovana među ljudima, ali čija dela su poznata samo Bogu'. Praznik Svetog Georgija se u Engleskoj već stotinama godina slavi 23. aprila, što je bio i datum njegove mučeničke smrti. Nakon bitke kod Agincourta, 1415. godine, Đurđevdan je postao jedan od najvažnijih praznika u engleskom kalendaru.
Vernici pravoslavne crkve 6. maja (23. aprila) obeležavaju praznik Svetog velikomučenika Georgija Pobedonosca. Sveti Đorđe se smatra zaštitnikom vojnika. Njegova ikona na konju smatra se simbolom pobede nad Sotonom, koji se dugo nazivao "drevnom zmijom". Ova ikona je postala deo grba grada Moskve. Jedan od glavnih simbola pobede Rusije je Georgijevska vrpca, koja simbolizuje hrabrost vojnika. Izgled vrpce direktno je povezan sa pojavom glavne ruske nagrade - Ordena Svetog Đorđa, ustanovljenog 1769. godine.
Na ikonama je prikazan velikomučenik Georgije kako sedi na belom konju i kopljem udara zmiju. Ova slika je zasnovana na tradiciji i odnosi se na posthumna čuda Svetog velikomučenika Georgija. Kažu da je nedaleko od mjesta gdje je rođen Sveti Đorđe u gradu Bejrutu, u jezeru živjela zmija, koja je često proždirala stanovnike tog kraja. Kakva je to životinja bila - udav, krokodil ili veliki gušter - nije poznato. Sveti velikomučenik Georgije Pobedonosac. Slikarstvo Praznovjerni stanovnici tog kraja, kako bi ugasili bijes zmije, počeli su redovno da mu daju mladića ili djevojku da ih pojede ždrijebom. Jednom je žreb pao na ćerku vladara tog područja. Odvedena je na obalu jezera i vezana, gdje je užasnuta čekala pojavu zmije. Kada je zver počela da joj prilazi, iznenada se pojavi bistar mladić na belom konju, koji je kopljem udario zmiju i spasio devojku. Ovaj mladić je bio sveti velikomučenik Georgije. Ovakvim čudesnim fenomenom zaustavio je uništavanje mladića i djevojaka u granicama Bejruta i obratio Kristu stanovnike te zemlje, koji su prije bili pagani. Može se pretpostaviti da je pojava svetog Đorđa na konju da zaštiti stanovnike od zmije, kao i čudesno oživljavanje jedinog ratarskog vola opisanog u njegovom životu, poslužilo kao povod za štovanje Svetog Đorđa kao zaštitnik stočarstva i zaštitnik od grabežljivaca.
Текст взят с сайта:
https://kemrsl.ru/velikomuchenik-georgij-pobedonos... Druga priča o istoriji Svetog Georgija:VEzana za Slovene i Kineze
Mi smo se polako oprastali od Gruzije.