Nekoliko puta sam plovio rekama, ali uvek kao turist. Odlučio sam da naučim upravljati čamcem i da se samostalno otisnem od obale. Da bih to postigao, položio sam za potrebnu Dozvolu za upravljanjem čamcem u "Lučkoj kapetaniji" u Beogradu. Kada sam na
forumima tražio način da praktično naučim voziti čamac, javili su se mnogi koji su hteli pomoći. Među njima je bio i Uroš sa kojim sam se dogovorio da će mi pokazati kako se upravlja čamcem. Lidija i ja smo se javili Urošu i sa njim smo dogovorili termin kada možemo doći na "praktičnu obuku".
Kada smo Lidija i ja došli u Zemun na pristanište brodova, tamo nas je čekao Uroš. To je momak kojeg sa ponosom mogu nazvati "moj učitelj plovidbe čamcem". Na kraju dana pokazalo se da mi je Uroš pokazao mnoge važne detalje oko upravljanja čamcem. Rekao mi je na početku obuke da neće biti teško da naučim praktičnu vožnju. Ispunjavao sam osnovne uslove, a to su da imam Dozvolu za upravljanjem čamcem koja osigurava da znam sva potrebna pravila rečne i morske signalizacije, Imam i drugi uslov, a to je velika želja da naučim upravljati "vozilom" koji umesto ceste, koristi talase vode koji su nekad uzburkani, jaki i nepristupačni. Uroš je rekao da ako savladam vožnju na dugom čamcu, kao što je njegov (
Rebell Seaskip 2 sa unutrašnjim dizel motorom Volvo Penta), to će mi pomoći da lakše savladam vožnju manjim čamcima. A on mi garantuje da, ako se odlučim za vožnju manjim čamcem, kad tad poželeću da zaplovim velikim čamcima koji imaju svoju kabinu.
Kada smo Lidija i ja došli na čamac, Uroš me upoznao sa plovilom. To je jedrilica koja je prerađena u veći čamac sa unutarnjim motorom. Uroš mi je pokazao osnovne komande. Isplovili smo iz pristaništa i ja sam pažljivo gledao svaki njegov pokret upravljačem i upijao sve Uroševe reči kojima mi je objašnjavao važne komande i pravila upravljanja. Nakon što smo isplovili, ja sam uzeo komande u svoje ruke i uputio se ka otvorenim vodama Dunava. Osećaj je bio snažan i kako sam pojačavao gas tako sam osetio snagu jakog motora i ubrzanje kojima talasi Dunava nisu ništa mogli. Presecao sam talase, a kada bih se više udaljio od obale tada bih sa punim skretanjem kormila i pod punim gasom okrenuo nazad. Čamac od 7,6 metara dužine uopšte nije osetio nagli zaokret već je sve vreme ostao stabilan na jakim strujama Dunava. Izbegavao sam bove koje su bili u vodi, a kad smo se približili ostalim čamcima, njihove kapetane sam pozdravljao svirajući u sirenu. Svi oni su dobronamerno mahali i odpozdravljali. Imao sam osećaj kao da su svi oni sa svojim lađama deo jedne velike porodice koji žive na Dunavu.