Putujemo i posećujemo: - 1. dan - Crkva Svetog Spiridona
- 2. dan - Manastir Paleokastrica
- 3. dan - Selo Lakones i zaliv Lipades
- 4. dan - Mesto Guvija - spomenik srpskim vojnicima iz Prvog svetskog rata
- 5. dan - Manastir Vlaherna i crkva Pontikonisi
- 6. dan - Udruženje srpsko-grčkog prijateljstva i ostrvo Vido
- 7. dan - Crkva Svetog Spiridona
1. dan - Crkva Svetog Spiridona. Boravak na ostrvu Krfu u Grčkoj započeli smo posetom hramu u kojem se nalaze svete mošti Svetog Spiridona Trimituskog. Ovaj hrišćanski svetitelj rođen je na Kipru 270. godine. Živeo je u vreme cara Konstantina Velikog. Ostrvo Kipar, kao jedan od bisera Vizantijske države je 343. godine, bilo povlašćeno od cara Konstantina. U to vreme, u malom, ali bogatom kiparskom gradu Trimifuntu Spiridon je bio izabran za episkopa. Spiridon je aktivno učestvovao u društvenom životu svog rodnog grada i pomogao njegovom razvoju. Upokojio se 348. godine, a njegove svete mošti počivale su do polovine sedmoga veka na Kipru u mestu Trimituntu, pa su zbog najezde varvara prenesene u Carigrad. Godine 1453. neki sveštenik Georgije Kaloheret preneo ih je iz Carigrada u Srbiju. Iz Srbije su 1460.g. svete mošti prenete na ostrvo Krf, gde se i danas nalaze. Ostrvo Krf nikada nije bilo pod vlašću Turaka. Njegovi žitelji smatraju sebe pravim Jelinima, čija krv se nije mešala sa turcima.
Turci su pokušavali da osvoje Krf. Prvi put kada se turska flota približila ostrvu, turski mornari su ugledali na nebu ogromnu pojavu starca i u strahu nisu smeli da se iskrcaju na obalu. Mnoga čudesa Svetog Spiridona priznata su od Crkve i mi smo imali sreće da došavši u svetiteljev hram na Krfu, celivamo njegove svete mošti. Kivot sa moštima svetitelja u hramu ispunjen je zlatnim i srebrnim predmetima za koje sam kasnije čuo da predstavljaju darove onih kojima je svetitelj pomogao. Bio sam, iznenadjen jer sam kroz staklo video lice svetitelja. Mošti Svetog Spiridona imaju stalnu temperaturu: 36,6 stepeni. Njemu rastu kosa i nokti. Odeća koju ima na sebi menja se svakih pola godine, i tada je ishabana, kao da hoda. Čuvar kivota kaže da ponekad ne mogu da otključaju bravu kivota i tada se zna da svetitelj nije u kivotu nego da hoda po ostrvu. Fenomen moštiju Svetog Spiridona ispitivali su biofizički i biohemičari, ali nema nikakvog objašnjenja, osim da je to čudo Božije u koje se može uveriti svaki posetilac ostrva Krf.
Prvi kontkat sa Svetim Spiridonom imali smo prošlog leta u Crnoj Gori u mestu Đenovići u kojem se nalazi crkva Svetog Spiridona. Sa vlasnicom smeštaja koji smo unajmili dogovorili smo da se nađemo ispred crkve koja je posvećena Svetom Spiridonu. Nekoliko dana kasnije crkva je bila otvorena i ja sam mogao da se poklonim ovom svetitelju. Prilikom pose manastiru Banja kod Risna u kojem je svojevremno boravio otac Gavrilo (Lepavinski), igumanija manastira poklonila nam je deo odeće Svetog Spiridona. Ovi prošlogodišnji mistični pejzaži susreta sa
Svetim Spiridonom bili su uvod u ovogodišnje letovanje na Krfu, na ostrvu na kojem se čuvaju njegove svete mošti.
Bili smo smešteni u malom mestu Guvija nedaleko od Kerkire (glavnog grad Krfa, kojeg zovu Old Corfu ili Stari Krf). Odlučili smo da nećemo ići u obilazak ostrva scve dok se prvo ne poklonimo moštima Svetog Spiridona. Po dolasku u hram u kojem se čuvaju njegove mošti, došli smo do kivota. Celivali smo kivot i nakon nekoliko trenutaka došla su dva đakona i otvorili su ga. Na papirić smo napisali imena nama bliskih ljudi i dao sam taj listić jednom od đakona koji me pitao: odakle smo? Rekao sam mu da dolazimo iz Srbije i tome se on obradovao.