«Češka»

Karlovy Vary

Karlovy Vary je jedno od najpoznatijih banja u Evropi. Nalazi se na zapadu Češke, nedaleko od granice sa Nemačkom. Ovo mesto već vekovima privlači aristokratiju. Kada smo došli u Prag susreli smo se sa Bojanom i Sanjom koji su sa velikim oduševljenjem krenuli sa nama u posetu Karlovim Varima.
Februar, 2025.
Putujemo i posećujemo:
  • Karlovy Vary
  • Hram Svetog Petra i Pavla
Zajedno sa Bojanom i Sanjom koji duže vreme žive u Pragu krenuli smo iz Praga u Karlove Vari. Ujutro smo prisustvovali Svetoj Liturgiji u hramu Svetog Kirila i Metodija u Pragu. Bojan i Sanja su nam pokazali gostoprimstvo i sa zanimljivim pričama uveli su nas u zanimljivu istoriju češkog naroda. Bojan je pričao o Svetom Gorazdu koji je bio čeh i koji je bio blizak sa Svetim Nikolajem Srpskim. Kao osnivač Pravoslavne Crkve u Češkoj širio je hrišćanstvo u Češkoj. Postradao je mučeničkom smrću od nacista u Drugom svetskom ratu. To se desilo upravo u hramu Svetog Kirila i Metodija u Pragu. Posle Svete Liturgije obišli smo hram i upoznali smo se sa istorijom hrama i mučeničkim stradanjem Svetog Gorazda. Vladika Gorazd je pomogao da se čehoslovački operativci koji su u operaciji ANTROPOID ubili vođu specijalnih nacističkih jedinica SS-ovaca, Reinharda Heydricha, sakriju u podrum hrama. Napad i ubistvo Himlera izveli su Jozef Gabčík i Jan Kubiš zajedno sa petoricom svojih kolega kojima je vladika Gorazd pomogao da se posle atentata sakriju u kriptu hrama Svetog Kirila i Metodija. Nakon ubistva, nacisti su organizovali odmazdu. Saznali su gde su sakriveni čehoslovački operativci atentata, tako da su zapalili crkvu i pobili operatice skrivene u kripti hrama, a vladiku Gorazda su zapalili u hramu.

Nakon poseti kripti hrama u kojem se nalazi Memorijalno mesto, mi smo planirali naše putovanje u Karlove Vari. Nakon sat i pol vožnje stigli smo u ovaj prelepi grad kojeg je osnovao je Karlo Veliki, 1316 - 1378. Karlo IV, jedan od careva Svetog rimskog carstva. Imali smo tokom putovanja prelepo vreme, a kada smo stigli odlučili smo da prvo posetimo ruski hram Svetog Petra i Pavla. Jedne od najvrednijih ikona u Ruskoj pravoslavnoj crkvi nalaze se upravo ovde, a njih je doneo poslednji ruski car Nikolaj Romanov. Iako su od zlata i srebra, njih za vreme Drugog svetskog rata niko nije ukrao. To je veliko čudo jer u ono vreme, kada ništa od hrišćanskih svetinja nije moglo ostati sačuvano, ove svetinje su preživele Drugi svetski rat.

Divili smo se lepoti ovog grada koji se deli na – drveni, stakleni i kameni deo, ali i na duhovni i fizički deo, onaj materijalni koji mogu doživeti svojim čulima, ali i onaj duhovni nemir kojeg oseća srce kada se približi ovako božanstvena mesta. Mi smo jedni od retkih Srba koji su uopšte čuli za ovo mesto. U ovom delu Češke nema mnogo Srba. U Karlovarskom kraju ih je najmanje, od ukupno 5000 koliko ih živi i radi u Češkoj, dok je polovina njih u Pragu.
poseta
Hram Svetog Petra i Pavla
Unutrašnjost hrama Svetog Petra i Pavla u Karlovim Varima
Jedan od najpoznatijih posetilaca banje bio je ruski car Petar Veliki. Tokom svoje posete nije boravio kao car, već kao običan radnik kako bi se upoznao sa evropskom arhitekturom. Njegova vila koja se nalazi u Karlovim Varima, nosi njegovo ime i izgrađena je u ruskom stilu. Petar Veliki je kasnije, upravo ono što je ovde video, iskoristio da izgradni ceo jedan grad, prelepi Sankt Peterburg. To je grad koji danas ima kombinaciju grčke, egipatske, rimske arhitekture, ali izgleda da je najveći uticaj na današnju arhitekturu Petrograda ima upravo ovaj mali gradić Karlovi Vari.

Čuo sam od Dejana, koji je bio naš domaćin u Karlovim Varima, da nakon što su Rusi počeli masovno da posećuju ovaj grad, da su u gradu osnovani pravoslavni hramovi, kako bi ruski narod imao mesto za molitvu. Svete Liturgije su u početku služene u hotelima, a tek kasnije je austrougarski car dozvolio izgradnju pravoslavnih crkava.
poseta
Hram Svetg Petra i Pavla - pogled na arhitekturu hrama
Hram Svetog Petra i Pavla u Karlovim Varima
Pored banje Karlovi Vari postoje još dva izvora, to su Marijanske Laznje i Františkove Laznje. U jednoj od njih, nalazi se izvor koji nosi ime Natalijin izvor. Ovaj izvor je ime dobio po srpskoj kraljici Nataliji Obrenović. Kraljica Natalija i kralj Milan Obrenović posetili su Austrougarsku početkom 20. veka i tada su boravili u Karlovim Varima. Natalija je bila poznata po svojoj lepoti, pa su u njenu čast lokalni stanovnici nazvali izvor po njoj. U banjama Karlovy Vary se leče želudačne i bubrežne bolesti, dok su Marijanske Laznje specijalizovane za lečenje bubrežnih oboljenja, a Františkove Laznje za ginekološke probleme.
završetak putovanja
Karlovy Vary - pogleda na grad
Ostali smo do kasno uveče u ovom gradu u kojem smo krneuli u psoetu manastiru Svetog Nikole koji se nalazi u blizini grada, ali put do manastira bio je zatvoren. Bojan je tada predložio da posetimo Mauzolej u Jindrichovicama, koji se nalazi u blizini Karlovih Vari, poznat i kao Spomen-kosturnica Jindkichovice, koje predstavlja mesto sećanja na srpske i ruske zarobljenike iz Prvog svetskog rata. Tokom rata, u periodu od 1915. do 1918. godine, u Jindkichovicama je postojao najveći koncentracioni logor na teritoriji tadašnje Austrougarske, kroz koji je prošlo oko 40.000 zarobljenika, pretežno Srba, ali i Rusa, i Italijana. Procenjuje se da je u logoru umrlo oko 7.100 srpskih i 189 ruskih zarobljenika.

Nakon posete mauzoleju bio sam zahvalan Bojanu što je bio uporan u tome da posetimo ovo sveto mesto. U sledecem tekstu pisat ću o poseti mauzoleju.

Na kraju naše posete Karlovarske regije i Karlovih Vari okrenuli smo se u jednij od najlepsih poslasticarnica u centru grada. Tamo smo uz kafu i kolače osetili da Karlovy Vary ostaju simvol aristokratskog luksuza, lekovitih voda i bogate istorije. Odlazimo u nadi da ćemo se vratiti ovom posebnom gradu.
Februar, 2025.
Vašim prilogom podržite moje putopisne i misionarske projekte. Hvala Vam!

«Multimedijalni projekti»

Autorski radovi, knjige i filmovi
Nenada Badovinca