Međutim, kako smo se dalje kretali kroz muzej došli smo do bolje dokumentovane istorije Kipra koja počinje u 12. veku pre Hrista iz kojeg potiče kip rogatog boga, kao i iz 8. veka pre Hrista za period boginje Afrodite i Apolona.
Praistorijski grad Amathus - nas je iznenadio svojom arhitekturom koja je sačuvana sve do danas. To je antički grad i jedan od drevnih gradova Kipra sve do oko 300. g. pr. Hrista. Grad se nalazi na južnoj obali oko 40 km zapadno od Larnake i oko 10 km istočno od Limasola. Njegovo drevno kultno svetilište bilo je posvećeno boginji Afroditi. Praistorija Amathusa preživela je u legendama i mitovima, ali i u arheologiji koja je otkrila ljudsku aktivnost od najranijeg željeznog doba. Osnivač grada Amathusa bio je Kinir, koji je grad nazvao po svojoj majci Amathous. Starogrčka legenda govori da je grad Amathus naselio jedan od Heraklovih sinova. Iz ljubavne veze između kralja Kinire, osnivača grada Amathus i njegove ćerke Mire rođen je Adonis. U literaturi se spominje da je otac bio nevin, i da je postojala neprirodna strast ćerke prema ocu. Posle počinjenog greha, nesrećna kraljeva ćerka je, po Afroditinoj milosti, pretvorena u drvo Smirnu, iz kojeg je, posle deset meseci, rođen Adonis. Predanje prikazuje Adonisa kao divnog mladića, predanog lovu, a Afrodita ga je čuvala i predskazala da će ga u lovu snaći nesreća. Jednog dana, ljubomorni bog Apolon, koji je želeo da se osveti Afroditi, poslao je na Adonisa divljeg vepra, koji je smrtno ranio Afroditijinog miljenika. Iz Adonisove krvi nikle su ruže, koje su do tog vremena bile bele, a tada su dobile crvenu boju. Posle Adonisove smrti, Afrodita je sišla u podzemni svet i izmolila od Persefone da Adonis provodi jesen i zimu u carstvu mrtvih, a ostali deo godine u njenom društvu (1).
Turistička organizacija Kipra izradila je rutu kojom je označila tri osnovne lokacije koje čine "Aphrodite's Cultural Route". Jedan od njih je Kouklija - ovde se nalazi Afroditijina stena koja označava mesto u moru gde se po legendi rodila Afrodita. Druga lokacije je grad Amathous i treća lokacije je Kition (Larnaka). Obišli smo sve tri lokacije kako bi stekli osnovno iskustvo o važnosti antičkog perioda za Kipar, a to je period u kojem su bila poštovana drugačija božanstva.
Afrodita na Kipru - Afrodita je iz mitske literature boginja ljubavi, lepote i zadovoljstva. Prema jednom predanju, ona je Zeusova ćerka, a prema mlađem, rođena je iz morske pene na Kipru. Njen dolazak obradovao je sve bogove i svaki od njih želeo je da se njome oženi. O njenim ljubavima poznata su brojna predanja. Volela je i smrtnike, posebno Adonisa. Po legendi zbog Afrodite je počeo i poznati Trojanski rat. Naime legenda kaže da je Zeus naredio Hermesu da tri boginje odvede na planinu Idu, kako bi trojanski princ Paris presudio koja je od njih najlepša. Boginja Hera je Parisu - obećala vlast, Atena - ratnu slavu i mudrost, a Afrodita – najlepšu ženu, Menelajevu suprugu Helenu. On je dao jabuku Afroditi i ta njegova odluka značila je da je presudio da je Afrodita najlepša, Afrodita mu je dala obećanu Helenu i to je naljutilo grke i počeo je Trojanski rat. Da bi zaštitila Parisa, Afrodita se tokom celog rata borila na strani Trojanaca i u svim sukobima brinula o svom miljeniku. Posle poraza Trojanaca, Afrodita je uspela da sačuva trojansku kraljevsku lozu i to tako da je omogućila Anhisu, Eneji i Askaniju da pobegnu iz Troje i nađu novu zemlju. Od 8. veka stare ere Afrodita gubi većinu svog značaja i postaje grčka boginja lepote i ljubavi.