Nenad Badovinac: Razgovarao sam sa arhimandritom Aleksejem (Bogićevićem), igumanom manastira Svetog Luke iz Bošnjana (Srbija) o tome da napravimo intervju. Pripremio sam pitanja, ali otac Aleksej je blagoslovio da postavim njegovu propoved koja je zasenila sva moja pitanja za intervju. U nastavku je propoved koju je otac Aleksej izgovorio 13.09.2020. Prenosim vam besedu koju sam doživeo kao bogonadahnutu. Iz tog razloga vam je predstavljam i predlažem da je pročitate.
Visokoprepodobni arhimandrit, mr Aleksej (Bogićević) iguman manastira Svetog Luke iz Bošnjana u manastir je došao sa svega 12 godina. Bio je manastirski đak, zatim bogoslov, iskušenik, monah, jeromonah, arhimandrit, iguman. Važi za vrsnog teologa, ali i pisca, koji je boravio u brojnim manastirima od Dečana, preko Svete Gore, od Jerusalima i Svete zemlje do Bošnjana.
Arhimandrit Aleksej (Bogićević): Neka je blagosloveno ovo sabranje, sabranje oko Svete čaše je jedino pravo sabranje. Čuli smo današnje Jevanđelje koje je govorilo o Svadbi careva sina. Mnogi su kroz vekove pisali o tome šta je to postojanje. Postojanje čoveka. Medjutim, niko to nije u pravom smislu opisao, napisao i objasnio, a Hristos u jednoj kratkoj priči objašnjava sav smisao života i postojanja čovečanstva od postanja pa sve do danas.
Čuli smo da domaćin Car, učini svadbu svome sinu jedincu i posla sluge svoje da pozovu zvanice koji ne dođoše. Neki se opravdaše, neki se ne opravdaše, neki sluge oteraše. Pa posla i druge sluge, isto tako, pa čak neke i pobiše. Onda se car razgnevi i naredi da se bace u tamu, a njihov grad da se razori. Govori se o Starom zavetu, govori se o jevrejskom narodu u prvom delu, jer su bili kao vinograd Gospodnji, bili su izabrani da prihvate dela Božija, no oni ne prihvataše ni proroke ni sluge koje je Gospod slao da ih pozove na Trpezu Gospodnju.
Postojanje ovog sveta i nas samih je Trpeza Gospodnja. Nešto najvrednije što je Bog stvorio na ovoj zemlji jeste duša čovečja, jeste čovek i Bog neće da dozvoli da duša koju je On stvorio da propadne. I zato se trudi i želi svim silama da dušu spasi. Naravno ko neće - neće.
Posle toga dolazi drugi period kada su razapeli Sina jedinca, Gospoda. Poslao je opet sluge svoje na raskršća da pozovu i zle i dobre. Tako da crkva nova je crkva od neznabožaca, jer su se Jevreji odrekli te crkve. Ta crkva od neznabožaca koja i danas postoji jeste i od zlih i od dobrih. Sve će to postojati do kraja sveta, kad će Gospod poslati svoje anđele da kukolj počupaju, a pšenicu da spreme u žitnice. Ta trpeza Gospodnja gde se Gospod ceo daje svakome od nas, svakoj duši i svakom telu jeste Sveta Liturgija i ne postoji ništa što može da uporedi tako slikovito Carstvo Božije nego svadba, svadba u pravom zemaljskom smislu, gde je svadba - radost. Zato se svadba upoređuje za svadbom careva sina, sa Trpezom Gospodnjom.
Šta je to svadba?
Gde neporočni treba da uđu u bračnu postelju, i ženik, mladoženja i nevesta, jedino takvi ćemo uči u ložnicu carstva Božijeg, ako se pokajemo i očistimo. Drugačije ne možemo. Jer postoji i dalje u ovoj priči, jedan koji je došao na svadbu nije bio obučen u svadbeno ruho i Gospodar kada ga vide reče: „Šta si ti došao neobučen?" Znate da se na svadbu sprema potpuno i sve novo, a on je došao neobučen. Bace ga u tamnicu gde bi plač i škrgut zuba. Šta to znači? Ne može prljav čovek biti na svadbi Gospodnjoj. Ne može neokajan, ne može bez blagodati Duha Svetoga, ustvari to je smisao života, kako kaže Sveti Serafim Sarovski, zemaljskoga, da zadobijemo blagodat Duha Svetoga, ako smo vezani samo za zemaljsko, nećemo imati Duha Svetoga i bićemo kao onaj koji je bačen u krajnju, tamo gde je plač i škrgut zuba.
Poučimo se iz ove priče neka nam Gospod da da se očistimo da se obučemo u Svadbeno ruho, da se obučemo u silu Duha Svetoga i tako da izađemo u susret Ženiku, pred Gospoda Isusa Hrista koji će opet doći u Slavi da sudi živima i mrtvima - Neka ste blagosloveni.